Використання аналітичного рахунку у різних випадках

Аналітичний бухоблік можна використовувати для кількох цілей:

 • проаналізуйте витрати компанії

 • повторно виставте час в рахунку клієнту

 • проаналізуйте ефективність послуги або проекту

Щоб керувати аналітичним бухобліком, ви повинні активувати його в Налаштування ‣ Налаштування:

../../../../../_images/usage01.png

Щоб чітко проілюструвати аналітичні рахунки, ви будете стежити за трьома випадками використання, кожен з яких складається з трьох різних типів компаній:

 1. Промислова компанія: аналіз витрат

 2. Юридична фірма: повторне виставлення в рахунку витрачених годин

 3. IT/Компанія з надання послуг: аналіз продуктивності

Випадок 1: Промислова компанія: аналіз витрат

У промисловості ви часто знайдете аналітичні плани рахунків, структуровані у відділах та товарах, на яких побудована сама компанія.

Мета полягає у вивченні витрат, обсягу продажів та маржі за відділами/ресурсами та за товарами. Перший рівень структури складається з різних підрозділів, а нижчі - продукція, яку компанія виробляє та продає.

Аналітичний план рахунків для промислової компанії::

 1. Відділ маркетингу

 2. Комерційний відділ

 3. Адміністративний відділ

 4. Виробничий асортимент 1

 5. Виробничий асортимент 2

При щоденному використанні корисно позначити аналітичний рахунок на кожному рахунку-фактурі купівлі. Коли рахунок-фактуру буде схвалено, він автоматично генерує записи як для загальних, так і для відповідних аналітичних рахунків. Для кожного запису в загальних рахунках є щонайменше один аналітичний запис, який розподіляє витрати на відділ, що їх поніс.

Нижче наведено можливе розбиття деяких загальних бухгалтерських записів для наведеного вище прикладу, розподілених на різні аналітичні рахунки:

Загальні рахунки

Аналітичні рахунки

Заголовок

Рахунок

Дебет

Кредит

Рахунок

Значення

Закупівля сировини

2122

1500

Виробничий асортимент 1

-1 500

Субпідряники

2122

450

Виробничий асортимент 2

-450

Повернення дефектних матеріалів

2122

200

Виробничий асортимент 1

200

Транспортні збори

2122

450

Виробничий асортимент 1

-450

Витрати на персонал

2121

10000

Маркетинг

-2 000

Комерційний

-3 000

Адміністративний

-1 000

Виробничий асортимент 1

-2 000

Виробничий асортимент 2

-2 000

PR

2122

450

Маркетинг

-400

Аналітичний відділ дає змогу дослідити витрати, які виділяються кожному відділу компанії. Аналітичний план рахунків показує розподіл витрат компанії за наведеним вище прикладом:

../../../../../_images/usage02.png

У цьому прикладі ієрархічної структури в Odoo ви можете проаналізувати не тільки витрати на кожний асортимент, але й вартість всього виробництва. Звіт, який стосується як загальних рахунків, так і аналітичних, дає змогу отримати розбиття витрат у межах певного відділу.

../../../../../_images/usage03.png

Наведені вище приклади базуються на розподілі витрат компанії. Аналітичні розподіли можуть бути настільки ж ефективними для продажів. Це дає вам рентабельність (продажі - витрати) різних відділів.

Аналітичний відділ, як правило, використовується торговими компаніями та галузями.

Такий варіант полягає не в тому, щоби збити його відділами збуту та маркетингу, а призначати кожну вартість для свого відповідного асортименту. Це дасть вам аналіз рентабельності кожного асортименту.

Вибір одного над іншим залежить від того, як ви дивитесь на ваші маркетингові зусилля. Чи глобальна вартість виділяється в деякому загальному порядку, чи кожен товар відповідає за власні маркетингові витрати?

Випадок 2: Юридична фірма: Витрати на людські ресурси?

Юридичні фірми зазвичай приймають керування, коли кожен випадок представляє поточний файл клієнта. Всі витрати та товари потім додаються до даного файлу/аналітичного рахунку.

Основним занепокоєнням юридичних фірм є виставлення рахунків робочими годинами та прибутковість за кожним випадком і працівником.

Механізми, що використовують для кодування робочих годин, будуть детально розглянуті у документації до розкладу. Як і більшість системних процесів, робочі години інтегровані в аналітичний облік. У формі працівника вкажіть вартість працівника. Погодинна оплата залежить від вартості працівника.

Тому юридична фірма буде вибирати аналітичне представлення, яке відображає управління часом роботи працівників у різних справах клієнтів.

Платіж за різні випадки є дещо незвичним. Ці справи не відповідають жодному запису у загальному рахунку, а також не надходять із рахунків-фактур купівлі чи продажу. Вони представлені різними аналітичними операціями і не мають точних аналогів у загальних рахунках. Вони розраховуються на основі годинної вартості одного працівника.

Наприкінці місяця, коли ви сплачуєте заробітну плату та пільги, ви інтегруєте їх у загальні рахунки, але не в аналітичні, оскільки вони вже були враховані при виставленні рахунків на кожен з них. Звіт, який пов’язує дані з аналітичних та загальних рахунків, дає змогу порівняти підсумки, тому ви можете змінити свою вартість за годину на одного співробітника в залежності від фактично відпрацьованого часу.

У наведеній нижче таблиці показано приклад різних аналітичних записів, які ви можете знайти у своєму аналітичному рахунку:

Заголовок

Рахунок

Сума

Загальна сума

Дебет

Кредит

Вивчення файлу (1 год)

Випадок 1.1

-15

Пошук інформації (3 год)

Випадок 1.1

-45

Консультація (4 год)

Випадок 2.1

-60

Оплата послуг

Випадок 1.1

280

705 - Виставлення послуг у рахунок

280

Канцелярські закупівлі

Адміністративний

-42

601 - Купівля меблів

42

Вартість палива - клієнтська поїздка

Випадок 1.1

-35

613 - Транспорт

35

Оклади персоналу

6201 - Зарплати

3 000

Така структура дозволяє детально вивчити прибутковість різних транзакцій.

Щоб дізнатись більше про рентабельність, прочитайте наступну документацію: Track costs of human resources with timesheets

Але аналітичний бухоблік не обмежується простим аналізом рентабельності різних клієнтів. Ці дані можуть бути використані для автоматичного повторного стягнення за послуги клієнту наприкінці місяця. Щоби виставляти рахунок-фактуру клієнтам, просто пов’яжіть аналітичний рахунок із замовленням на продаж та продавайте товари, які керують табелями або витратами.

Case 3: IT Services Company: performance analysis

Більшість компаній, які надають ІТ-послуги, стикаються з такими проблемами:

 • планування проекту,

 • виставлення рахунків, рентабельність та фінансовий контроль за проектами,

 • управління контрактами на підтримку.

Для вирішення цих проблем ви повинні використовувати аналітичну план рахунків, структурований за проектом та замовленням на продаж.

Управління послугами, витратами та продажами аналогічне тому, що представлено вище для юристів. Виставлення рахунків та вивчення рентабельності теж схожі.

Але тепер подивіться на контракти на підтримку. Ці контракти, як правило, обмежуються заздалегідь оплаченою кількістю годин. Кожна служба, розміщена на аналітичних рахунках, показує залишкові години підтримки. Щоби керувати контрактами на підтримку, ви повинні створити товар, налаштований на оплату рахунків-фактур за замовленням, і пов’язати замовлення на продаж з аналітичним рахунком.

В Odoo кожен аналітичний рядок перераховує кількість проданих чи використаних одиниць, а також те, що ви зазвичай знаходите там - сума в одиницях валюти (у доларах США, фунтах стерлінгів або будь-якій іншій валюті). Таким чином, ви можете підсумувати продану та використану в кожному продажі кількість, щоби визначити, чи залишаються години контракту на підтримку.

Висновок

Аналітичний бухоблік допомагає вам аналізувати витрати та доходи незалежно від випадку використання. Ви можете продавати або купувати послуги, відстежувати час або аналізувати продуктивність виробництва.

Аналітичний бухоблік є гнучким і простим у використанні за допомогою всіх додатків Odoo (продаж, купівля, табель, виробництво, рахунок-фактура …).