Перейти к содержимому
Меню
Чтобы взаимодействовать с сообществом, необходимо зарегистрироваться.
Этот вопрос был отмечен
4773 Представления

Example:

Product has a Purchase UOM: Box of 25 Units and a Cost: $450 (implied cost of $18 per unit). 

10 units of the product are sold for $20 per unit.

The margin is calculated as -$4100 (10x$20- 10x$450). It should be $20 (10x$20-.10x$18).

In other words, the total cost is based on the purchase UOM (Box of 25 units) and not the selling UOM (unit).

 

Аватар
Отменить
Related Posts Ответы Просмотры Активность
1
дек. 22
4311
2
июн. 22
6233
3
авг. 25
352
2
авг. 25
385
0
авг. 25
173