Overslaan naar inhoud
Menu
Je moet geregistreerd zijn om te kunnen communiceren met de community.
Deze vraag is gerapporteerd
4769 Weergaven

Example:

Product has a Purchase UOM: Box of 25 Units and a Cost: $450 (implied cost of $18 per unit). 

10 units of the product are sold for $20 per unit.

The margin is calculated as -$4100 (10x$20- 10x$450). It should be $20 (10x$20-.10x$18).

In other words, the total cost is based on the purchase UOM (Box of 25 units) and not the selling UOM (unit).

 

Avatar
Annuleer
Gerelateerde posts Antwoorden Weergaven Activiteit
1
dec. 22
4304
2
jun. 22
6224
3
aug. 25
327
2
aug. 25
337
0
aug. 25
152