İçereği Atla
Menü
Bu soru işaretlendi
4764 Görünümler

Example:

Product has a Purchase UOM: Box of 25 Units and a Cost: $450 (implied cost of $18 per unit). 

10 units of the product are sold for $20 per unit.

The margin is calculated as -$4100 (10x$20- 10x$450). It should be $20 (10x$20-.10x$18).

In other words, the total cost is based on the purchase UOM (Box of 25 units) and not the selling UOM (unit).

 

Avatar
Vazgeç
İlgili Gönderiler Cevaplar Görünümler Aktivite
1
Ara 22
4272
2
Haz 22
6149
1
Ağu 25
194
0
Ağu 25
74
3
Ağu 25
156