Skip to Content
मेन्यू
This question has been flagged
4763 Views

Example:

Product has a Purchase UOM: Box of 25 Units and a Cost: $450 (implied cost of $18 per unit). 

10 units of the product are sold for $20 per unit.

The margin is calculated as -$4100 (10x$20- 10x$450). It should be $20 (10x$20-.10x$18).

In other words, the total cost is based on the purchase UOM (Box of 25 units) and not the selling UOM (unit).

 

Avatar
Discard
Related Posts Replies Views Activity
1
दिस॰ 22
4268
2
जून 22
6142
3
अग॰ 25
134
0
अग॰ 25
132
1
अग॰ 25
381