Solemlux

Solemlux

SOLEMLUX is one of the fastest-growing companies in Lithuania, selling and manufacturing innovative, top-quality products for solar control on your premises. We care about your comfort both at home and in the office.

Our company is only 14 years old, but we have already grown to become a well-known name in the market of blinds and sun protection products not only in Lithuania but also abroad. SOLEMLUX Ltd. has grown from a small but eager-to-grow team in 2008 to a serious company competing with the biggest brands.

During these 12 years of existence, we have become convinced that sunscreens are not only important for their functionality but also for their aesthetic appearance. That's why we are constantly expanding our product range in search of innovative and practical solutions. To transform your interior into a unique, warm and cosy environment.

In 2018, the company was awarded the "Strongest in Lithuania" label and received the honourable Gazelle of the Year award as one of the fastest growing businesses in Lithuania.


UAB “SOLEMLUX” - Viena sparčiausiai augančių įmonių Lietuvoje, parduodanti ir gaminanti inovatyvius, aukščiausios kokybės gaminius užtikrinančius saulės kontrolę jūsų patalpose. Mums rūpi, kad jūs jaustumėte komfortą tiek ilsintis namuose, tiek dirbant biure.

Mūsų įmonei vos 14-ka metų, bet jau spėjome užaugti ir tapti žinomais žaliuzių ir apsaugos nuo saulės produktų rinkoje ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. UAB “SOLEMLUX” 2008 metais nuo mažos, bet degančios noru augti komandos prasidėjusi istorija - išaugo į rimtą, su didžiausiais prekės ženklais konkuruojančią įmonę.

Per šiuos 12-ika gyvavimo metų įsitikinome, kad apsaugos nuo saulės priemonės yra svarbios ne tik savo funkcionalumu, bet ir estetine išvaizda. Todėl nuolat pildome savo produkcijos gamą, ieškodami inovatyvių ir praktiškų sprendimų. Kurie jūsų interjerą paverčia išskirtiniu, šilumos ir jaukumo kupina aplinka.

2018 m. įmonė buvo apdovanota ženklu „Stipriausi Lietuvoje“ ir pelnė garbingą metų Gazelės apdovanojimą, kaip vienas sparčiausiai augančių verslų Lietuvoje.